Festiwal PADEREWSKI DAYS IN NEW YORK / 2018

W 2018 roku Fundacja RenesArt zainicjowała w Nowym Jorku festiwal muzyczno-artystyczny pod hasłem “Paderewski Days in New York – czyli Dni Paderewskiego w Nowym Jorku. Było to olbrzymie przedsięwzięcie, które udało się zrealizować dzięki partnerom z USA oraz dotacji polskiego MSZ z programu “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej”. Głównym wydarzeniem I edycji festiwalu Paderewski Days był koncert poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu w wykonaniu pianistów z Polski i USA: Jakuba Kuszlika i Timothy Jonesa. Koncert odbył się w Lincoln Center na Manhattanie i był rekonstrukcją pierwszego nowojorskiego recitalu solowego Paderewskiego z 1891 roku. W ramach programu festiwalu oprócz koncertów zorganizowano konferencję z wykładami, prelekcjami i spotkaniami “Paderewski in America”. Odbył się również pokaz audiowizualny do muzyki Paderewskiego z warsztatami i recitalem fortepianowym w Polish & Slavic Center na Brooklynie. Przy okazji festiwalu dzięki współpracy ekspertów z Polski i USA wydano publikację anglojęzyczną – przewodnik “Śladami Paderewskiego w Ameryce”. Wydarzenia festiwalowe relacjonowała polonijna prasa i media społecznościowe, w tym relacje na nowo utworzonej stronie FB Paderewski Forever. Zwieńczeniem festiwalu Paderewski Days była uroczystość z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w Polish & Slavic Center, z koncertem jubileuszowym “Paderewski i Chopin”. Dla upamiętnienia Mistrza Paderewskiego odsłonięto na Brooklynie płaskorzeźbę “Paderewski” autorstwa polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa. W odsłonięciu rzeźby uczestniczyły reprezentacje organizacji i instytucji polonijnych, przedstawiciele władz Miasta Nowy Jork i Kongresu USA, w tym pani senator Carolyn B. Maloney.

Podczas festiwalu: Jakub Kuszlik (pianista) i Andrzej Renes (prezes fundacji RenesArt)

Zespół fundacji, organizatorzy festiwalu Paderewski Days in New York oraz artyści z Polski i USA.

Podczas koncertu festiwalowego w Lincoln Center w Nowym Jorku – Timothy Jones z USA

Przy fortepianie Jakub Kuszlik w rekonstrukcji recitalu solowego Ignacego Paderewskiego z roku 1891.

KONCERT W LINCOLN CENTER / 2018

Koncert PADEREWSKI IN NEW YORK: 1891 MADISON SQUARE GARDEN DEBUT REVIVAL CONCERT był główna atrakcją festiwalu Paderewski Days 2018. Wydarzenie zrealizowano w nowojorskim Lincoln Center na Manhattanie (Bruno Walter Auditorium) dzięki współpracy Fundacji RenesArt z NYPL for the Performing Arts. Podczas koncertu rekonstrukcję amerykańskiego debiutu solowego Paderewskiego z 1891 roku wykonali dwaj pianiści młodego pokolenia z Polski i USA: Jakub Kuszlik i Timothy Jones. Słowo wstępne wygłosił prof. Adam Wibrowski (dyrektor festiwalu Paderewski Days in New York). Przed wydarzeniem odbyła się prezentacja zbiorów archiwalnych Biblioteki Miasta Nowy Jork (NYPL) – w gablotach pokazano pamiątkowe programy i afisze z recitali Paderewskiego z 1891 roku. Koncert był częścią projektu “Paderewski – Ikona Niepodległości” (dotowanego przez polski MSZ).


Organizatorzy festiwalu Paderewski Days in New York: Andrzej Renes i Adam Wibrowski oraz
pianiści i wykonawcy koncertu Paderewskiego w Lincoln Center: Jakub Kuszlik i Timothy Jones

DNI PADEREWSKIEGO W CENTRUM POLSKO-SŁOWIAŃSKIM / 2018

Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski organizacje partnerskie z Polski i USA: Fundacja RenesArt oraz Polish Slavic Center, zorganizowały obchody Dni Paderewskiego w Nowym Jorku, w tym koncerty, wykłady i spotkania z udziałem artystów z Polski, przedstawicieli władz i instytucji kultury oraz społeczności polonijnej Nowego Jorku. Uroczyste spotkanie na Brooklynie uświetnił koncert Jakuba Kuszlika – laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego, który zagrał najpiękniejsze utwory Chopina i Paderewskiego.


KONFERENCJA “PADEREWSKI IN AMERICA” / 2018


W ramach konferencji Fundacja RenesArt zorganizowała w Nowym Jorku serię wykładów (15,16 i 18 listopada 2018) w Polish Institute of Arts and Sciences of America PIASA oraz w Polish & Slavic Center PSC. Wykłady prowadzili znawcy twórczości Ignacego Paderewskiego z Polski i USA, a wśród prelegentów byli m.in: prof. Adam Wibrowski (Paryż) oraz Marek Różycki (Warszawa). Konferencja była częścią nowojorskich obchodów 100-lecia Niepodległosci Polski, a uczestniczyli w niej eksperci, muzycy, artyści, historycy oraz przedstawicieli instytucji kultury.

POKAZ “INSPIRED BY MUSIC”

W ramach festiwalu Paderewski Days dla nowojorskiej publiczności i polonii wystąpili artyści z Polski. Wśród twórców zaproszonych przez Polish Slavic Center był Andrzej Renes, który wykonał pokaz multimedialny do muzyki na żywo. Obrazy inspirowane utworami Ignacego Paderewskiego i Fryderyka Chopina powstawały na żywo i przy dźwiękach fortepianu – w trakcie koncertu Jakuba Kuszlika, polskiego pianisty młodego pokolenia. Częścią pokazu “Inspired by music” były warsztaty dla młodzieży oraz prezentacja rzeźb Andrzeja Renesa inspirowanych muzyką Paderewskiego i Chopina. Wydarzenie odbyło się 18 listopad 2018 w siedzibie Polish & Slavic Center na Brooklynie w ramach festiwalu muzycznego “Paderewki Days in New York”.

RZEŹBA “PADEREWSKI” W NOWYM JORKU / 2018

W 2018 Fundacja RenesArt realizowała inicjatywę “PADEREWSKI” na rzecz trwałego upamiętnienia w Nowym Jorku wybitnego polskiego pianisty i kompozytora, ojca niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego – z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sednem projektu było zaprojektowanie i wykonanie płaskorzeźby portretowej Paderewskiego oraz jej posadowienie w przestrzeni publicznej Nowego Jorku. Dzięki współpracy z największą organizacją polonijną w USA Polish & Slavic Center, Fundacja zebrała środki na realizację inicjatywy i w dniu 18 listopada 2018 roku zrealizowano uroczyste odsłonięcie w Nowym Jorku płaskorzeźby z portretem Mistrza Paderewskiego. Płaskorzeźbę PADEREWSKI autorstwa Andrzeja Renesa odsłoniła uroczyście przedstawicielka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Senator Carolyn B. Maloney oraz Joseph R. Lentol (członek władz Miasta Nowy Jork), w obecności Nowojorczyków i Polonii oraz licznych gości i dziennikarzy.

PRZEWODNIK “ŚLADAMI PADEREWSKIEGO W AMERYCE”

W ramach popularyzacji dorobku i spuścizny Ignacego Jana Paderewskiego fundacja RenesArt opracowała i wydała drukiem przewodnik ilustrowany w języu angielskim zatytułowany “ŚLADAMI PADEREWSKIEGO W AMERYCE”. Książka pod redakcją prof. Adama Wibrowskiego, zawiera informacje o działalności artystycznej, koncertowej i niepodległościowej Ignacego Paderewskiego w USA oraz wykaz organizacji, instytucji, muzeów i archiwów w USA, które posiadają zbiory pamiątek po Mistrzu Paderewskim. W przewodniku znajduje się też bogato ilustrowana ścieżka edukacyjna “Śladami Paderewskiego po Nowym Jorku”. 2000 wydrukowanych przewodników trafiło do nowojrskiej publiczności podczas festiwalu “Paderewski Days in New York” 2018, a wersja elektroniczna jest dostępna na stronie FB Paderewski Forever (w albumach zdjęć).

Link:https://www.facebook.com/media/set/?vanity=paderewskiforever&set=a.259754731562513


STRONA INTERNETOWA PADEREWSKI FORVER

Facebookowa strona PADEREWSKI FOREVER zawiera informacje dotyczące życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego działalności muzycznej i niepodległościowej. Na stronie znajdziecie relacje z wydarzeń kulturalnych festiwalu Paderewski Days in New York, ciekawostki i newsy, zaproszenia i liczne zdjęcia. Strona udostępnia wydarzenia muzyczne, które polecają Internauci, stąd jest ona platforma wymiany informacji dotyczących muzyki i spuścizny Mistrza Paderewskiego.

https://www.facebook.com/paderewskiforever

Przewiń do góry