O FUNDACJI RENESART

Fundację RenesArt powstała w 2013 roku jako organizacja pozarządowa, której celem jest promocja kultury polskiej w kraju i zagranicą oraz propagowanie, organizowanie i wspieranie działalności artystycznej, kulturalnej oraz naukowej. Fundację założył polski rzeźbiarz Andrzej Renes, obecnie prezes zarządu fundacji. Radę Programową współtworzą eksperci różnych dziedzin, m.in.: Adam Bala (wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu “Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie) oraz Andrzej Sołtan (historyk i varsavianista związany przez wiele lat z Muzeum Historycznym Warszawy).

Fundacja RenesArt organizuje wystawy sztuki, koncerty i festiwale muzyczne, rezydencje artystyczne, plenery malarskie oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wspieramy artystów różnych dziedzin – malarzy i rzeźbiarzy, a także pianistów i kompozytorów młodego pokolenia. Prowadzimy letni Dom Pracy Twórczej i Galerię Sztuki RENESOWO na Mazurach (w miejscowości Nowe Guty), gdzie od kilku lat odbywają się projekty teatralne, muzyczne i plastyczne, m.in.: Połączył nas teatr (polsko-ukraińska wymiana młodzieży; spektakl, warsztaty teatralne, film i strona FB), Mazurskie Inspiracje (plenery malarskie oraz pokazy i wystawy sztuki), warsztaty z udziałem artystów z Polski i Litwy (współpraca transgraniczna ORZYSZ – VARENA).
W Warszawie fundacja RenesArt prowadzi biuro, które koordynuje realizację projektów polskich i zagranicznych. W stolicy organizujemy również spotkania z artystami i koncerty (współpraca ze Stowarzyszaniem Wspólnota Polska) oraz wystawy np.: wystawa planszowa “Paderewski – Ikona Niepodległości” prezentowana na murach obronnych Starego Miasta w 2018 roku (współpraca z fundacją Artbarbakan).

W zakresie promocji kultury polskiej zagranicą Fundacja RenesArt może poszczycić się organizacją wystawy rzeźb Andrzeja Renesa “W kręgu muzyki i historii” w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki (listopad 2017), a także realizacją wystawy rzeźb i pokazów artystycznych w Muzeum Polskim w Ameryce i Konsulacie RP w Chicago podczas festiwalu “Chopin in the City” (Chicago, luty 2018).

W 2019 roku fundacja RenesArt i fundacja Sounds & Notes z Chicago wspólnie organizowały III edycję festiwalu Chopin in the City, pozyskując na ten cel dotację z Senatu RP w ramach Programu wspierania Polaków i Polonii zagranicą. Koordynatorem i polskim menagerem festiwalu jest Katarzyna Renes, a pomysłodawczynią chicagowskich spotkań z muzyką Fryderyka Chopina jest polska jazzmanka i piosenkarka Grażyna Auguścik, która od wielu lat promuje kulturę polską w Stanach Zjednoczonych. W festiwalu w Chicago uczestniczą wybitni muzycy i pianiści z Polski i USA, a także zaproszeni twórcy innych dziedzin sztuki.

Od 2018 r. Fundacja RenesArt organizuje z amerykańskimi partnerami festiwal muzyczno-artystyczny “Paderewski Days in New York” (Dni Paderewskiego w Nowym Jorku). Festiwal to inicjatywa, której celem jest przypomnienie fenomenu muzyki Paderewskiego oraz popularyzowanie historycznych dokonań pianisty dla kultury polskiej i amerykańskiej. Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Adam Wibrowski, który zawsze podkreśla, że działalność Ignacego Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych to fundament polsko-amerykańskiego dialogu kulturowego i niewyczerpane źródło inspiracji dla współczesnej kultury. Pierwsza edycja festiwalu w roku jubileuszowym 2018 poświęcona była Paderewskiemu jako IKONIE KULTURY i NIEPODLEGŁOŚCI, a druga edycja festiwalu w 2019 roku upamiętniała Maestro Paderewskiego jako męża stanu i prekursora współpracy dyplomatycznej Polska-USA. Obie edycje imprezy współfinansował polski MSZ w ramach dotacji dla NGO z programu “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej” (2018 i 2019). Wspierała nas także Fundacja PZU oraz sponsorzy prywatni z Polski.

Co roku głównym wydarzeniem Dni Paderewskiego w Nowym Jorku jest koncert w Lincoln Center na Manhattanie (w Bruno Walter Auditorium) organizowany przy współpracy z NYPL for the Performing Arts. Koncerty, wykłady, panele dyskusyjne, pokazy, wystawy i spotkania tematyczne festiwalu Paderewski Days odbywają się także w Polish & Slavic Center na Brooklynie, w PIASA oraz w Konsulacie PR w Nowym Jorku. Co roku Fundacja RenesArt zaprasza do udziału w festiwalu uzdolnionych polskich pianistów młodego pokolenia, dając im szansę występów zagranicznych w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia muzycznego. Ze względu na epidemię COVID trzecia edycja Dni Paderewskiego w Nowym Jorku nie odbyła się, ale prezentujemy osiągnięcia i sukcesy festiwalu oraz naszych artystów na niniejszej stronie internetowej w ramach programu “Kultura w sieci”.

Znaczną część dorobku fundacji RenesArt stanowią publikacje – katalogi wystaw, foldery tematyczne o sztuce oraz przewodniki. W 2018 r. fundacja przy współpracy z ekspertami z USA i Polski przygotowała przewodnik anglojęzyczny “Śladami Paderewskiego w Ameryce” ze ścieżką edukacyjną “Paderewski w Nowym Jorku” (pod redakcją Adama Wibrowskiego). W kolejnym roku opracowaliśmy ścieżkę “Paderewski w Chicago” przy współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce – obie ścieżki będą wkrótce dostępne w języku polskim. Od kilku lat promujemy i prezentujemy działalność kulturalną fundacji poprzez stronę facebookową Paderewski Forever i fanpage Fundacji RenesArt z aktualnościami. Dział promocji, publikacji i wydawnictw Fundacji RenesArt prowadziła przez kilka lat Dominika Małgowska, która koordynowała także projekty wystawiennicze, muzyczne i teatralne fundacji.

 

Przewiń do góry