FESTIWAL MUZYCZNY „CHOPIN IN THE CITY” W CHICAGO / 2018

W ramach festiwalu „Chopin in the City” w Chicago, Fundacja RenesArt zorganizowała wystawę rzeźb inspirowanych twórczością Fryderyka Chopina i pokaz multimedialny w Muzeum Polskim w Ameryce.

Wystawa w Chicago prezentowała dzieła autorstwa Andrzeja Renesa związane tematycznie z historią Polski i jej kulturowym dziedzictwem, w tym rzeźby inspirowane muzyką wielkich kompozytorów i pianistów: Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Krąg muzycznych inspiracji uzupełniały rysunki i szkice, które artysta tworzył przed ostatnie 5 lat podczas koncertów sław polskiej sceny muzycznej m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Leszka Możdżera, Jerzego Maksymiuka i Krzesimira Dębskiego. Wystawa zaprezentowana przez Fundację w Chicago (2018) miała swoją premierę w 2017 roku w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuk Pięknych na Ukrainie podczas VI Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie.

Podczas festiwalu „Chopin in the City” Andrzej Renes zrealizował także pokaz multimedialny do muzyki na żywo, tworząc na oczach publiczności rysunki i szkice będące graficznym zapisem impresji muzycznych. Pokaz odbył się w trakcie koncertu Igora Lipińskiego w Muzeum Polskim w Ameryce. Organizatorem głównym festiwalu „Chopn in the City” była Fundacja Sound & Notes z Chicago oraz Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego z Warszawy. Projekt wspierały liczne instytucje i organizacje z USA oraz Konsulat Generalny RP w Chicago i  Muzeum Polskie w Ameryce.

Przewiń do góry